Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Dylematy dostępności w projekcie dotyczącym dostępności

tekst: Agata Etmanowicz

Przygotowując projekt #dostępnośćuczęsię zaplanowałyśmy uzupełnienie go – podsumowanie – poprzez specjalne, dedykowane wydanie internetowego Magazynu Purpose. Zdecydowałyśmy się na ten krok pomimo tego, że strona Purpose nie jest zgodna z wytycznymi w zakresie dostępności stron internetowych, czyli WCAG (od ang. Web Content Accessibility Guidelines) w ich obecnie obowiązującej wersji 2.1. To była w pełni świadoma decyzja.

Dlaczego tak? Przede wszystkim dlatego, że zależny nam na dotarciu z przekazem o pożyteczności, fajności dostępności w kulturze – do ludzi kultury właśnie, a ci właśnie Purpose subskrybują. Dlatego, że Purpose ma ogromny kapitał, który budowany był latami. Wiemy też o tym, że nie ma tam złych intencji, wręcz przeciwnie – są chęci, potrzeba zmiany, wiadomo czego chwilowo brak…

W związki z powyższym, od początku miałyśmy plan! Wymyśliłyśmy, że równolegle wydamy magazyn w formie dostępnych plików w formacie PDF.

Generalnie rzecz biorąc, możemy (my wszyscy, Wy też) mieć wpływ na nośniki, które należą do nas – analogicznie: nie mamy wpływu i nie jesteśmy w stanie zmienić wszystkiego wszędzie, gdzieś indziej, szczególnie przy ograniczonych środkach finansowych.

Opowiadamy o tym dlatego, żebyście wiedzieli i wiedziały, że dylematy dostępności są naszą codziennością. My też podejmujemy czasem trudne decyzje. Zestawiamy plusy i minusy, korzyści i straty.

W tym przypadku plusów była cała masa – z naciskiem na wcześniej wspomniany argument: Purpose czytają ludzie, którzy są naszą grupą odbiorców i odbiorczyń. Jest ich dziesięć tysięcy.  Minus był jeden. Za to dla nas o charakterze kluczowym: strona wydawcy nie spełnia wytycznych dostępności. Nie mogłyśmy i nie chciałyśmy dopuścić do sytuacji, w której z treściami nie będzie mógł_a zapoznać się każdy_a, który_a może mieć na to ochotę. Stąd, towarzyszący nam od początku projektu pomysł o charakterze kompromisowym, uzgodniony z wydawcą, żeby ten numer Purpose wystąpił także w formie pdf. Niezależnie od tego, że to tzw. dodatkowa robota, czas. Jest jak jest, coś za coś i inne takie…

W sytuacji idealnej – robi się raz: od początku do końca dostępnie i już! Nie ma wtedy żadnych “dodatkowości”. A jak się nie ma co się lubi… (to wiadomo!:))

Pamiętacie jak nazywa(ł) się projekt? #dostępnośćuczęsię! No, to jak już przygotowałyśmy pdf’y, to okazało się, że to jednak nie jest najlepsze rozwiązanie na świecie, bo znacznie sprawniej i łatwiej (dla potencjalnych odbiorców i odbiorczyń) będzie jak wrzucimy teksty po prostu tu, tj. na naszą stronę. Na naszą – być może nie idealną – ale dostępną stronę, że dodamy:)

Tak więc czynimy. Po konsultacjach, pouczone, wyedukowane trochę bardziej. Dostępność to też stwarzanie możliwości, dawanie wyboru, więc jeśli ktoś preferuje i nie używa programu odczytu ekranu, to zapraszamy do oryginału tj. na stronę Purpose (www.https://purpose.com.pl), a jak ktoś woli, żeby mu się ładnie “czytało uszami”, to zapraszamy do lektury u nas. Postaramy się oddać strukturę Magazynu Purpose poprzez umieszczenie każdego działu w osobnym poście, a żeby ułatwić nawigację, umieszczamy spis treści i wszystkie posty zgromadzimy w osobnej kategorii pt. PURPOSE #dostępnośćuczęsię.

nr 83 Październik 2020
temat numeru: #dostępnośćuczęsię

Od redakcji
Wprowadzenie do numeru

Wywiad
Perspektywa publiczności – rozmowy Agaty Etmanowicz i Justyny Kieruzalskiej

Prezentacja
Teatr 21

Analiza
OWF, czyli Festiwal dla Wszystkich od bacstage’a –  tekst Agata Etmanowicz

Kariera
Być jak Hadid i Caryca w jednym – rozmowa z Pauliną Totą

Przemysły
Leżę i Pracuję

Młoda
Tłumaczenie artystyczne – rozmowa z Asią Ciesielską i Magdą Schromovą

Warsztaty
Narzędziownik. Czyli jak? – tekst Martyna Groth

Felieton
#dylematyAgaty: człowiekocentryczność a człowiek – tekst Agata Etmanowicz

Na marginesie
Postaw na dostępność w mediach społecznościowych – tekst Mikołaj Rotnicki