Rugby na Wózkach

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Rugby na wózkach to siła, wytrzymałość, motoryka, taktyka i strategia. Dzięki tym wszystkim składnikom na trybunach nigdy nie brakuje emocji. Rugby to wyjątkowo energetyczny sport. Przekonajcie się sami.

Rugby na Wózkach dotarło do Polski ze Szwecji dzięki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji „FAR” – organizacji pozarządowej zajmującej się rehabilitacją osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego już prawie 30 lat.  W tym roku przypada również 20-lecie Polskiej Ligi Rugby na Wózkach, która istnieje od 1997 roku.

Polska Liga Rugby na Wózkach jest największą ogólnopolską, cykliczną imprezą w grach zespołowych dla osób z niepełnosprawnością. Jednocześnie pod względem liczby startujących zespołów jest drugą profesjonalnie zorganizowaną ligą w Europie. Na świecie bardziej rozbudowany system jest tylko w Stanach Zjednoczonych.


PODSTAWOWE ZASADY GRY W RUGBY NA WÓZKACH

W grze biorą udział dwie drużyny liczące po czterech zawodników/zawodniczek. Osoba posiadająca piłkę musi przejechać przynajmniej dwoma kołami przez linię bramkową, aby zdobyć punkt. Czasy: – mecz - 4 kwarty po 8 minut czystej gry – 10 sekund na wybicie piłki zza linii – 10 sekund na wykonanie kozła lub podania – 40 sekund na rozegranie całej akcji – 12 sekund na przejście w pole ataku (przekroczenie połowy) – zawodnik atakujący może przebywać tylko 10 sekund w strefie obronnej przeciwnika

Faule i kary – uderzenie wózkiem w wózek jest dozwolone, nie jest dozwolony kontakt cielesny zawodników - kara wykluczenia z gry na 1 minutę

 

Chcesz się włączyć? 

 

Kontakt: 
fundacja@polskabezbarier.org
tel. +48 790 494 794

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-09-17
Data publikacji:2017-09-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:3935